Past District Governors

Search Our Site

Rotary Districts came into existence in 1915. Our district boundaries and numbering systems have changed several times since then. This is a listing of all of the past governors who have served our district. Note: Those list with a RC prefix represent the related club, otherwise they are indicated by city.

   
5th DISTRICT 1915– 1916 Frank Glass Montgomery, AL
  1916 – 1917 Ralph D. Quisenberry Montgomery, AL
  1917 – 1918
Malcolm D. Jones
Macon, GA
8th DISTRICT 1918 – 1919 John H. Gray Jacksonville, FL
  1919 – 1920 Truman L. McGill Selma, AL
  1920 – 1921 Wilbur C. Smith Atlanta, GA
  1921 – 1922
John Turner
Tampa. FL
39th DISTRICT 1922 – 1923 Porter Pierpoint Savannah, GA
  1923 – 1924 S. Kendrick Guernsey Jacksonville, FL
  1924 – 1925 William C. Lanier Orlando, FL
  1925 – 1926 John B. Orr Miami, FL
  1926 – 1927 John Sheffield Americus, GA
  1927 – 1928 Robertson T. Arnold Jacksonville, FL
  1928 – 1929 Harry T. Root Tampa. FL
  1929 – 1930 Howard W. Selby West Palm Beach
  1930 – 1931 F. Irvin Holmes Fort Myers, FL
  1931 – 1932 Joseph S. Diver Jacksonville, FL
  1932 – 1933 Charles A. Mayes Pensacola, FL
  1933 – 1934 Ed. R. Bentley Lakeland, FL
  1934 – 1935 Earl G. Thatcher Vero Beach, FL
  1935 – 1936 Alfred P. Marshall Clearwater, FL
  1936 – 1937
Millard D. Davidson
Marianna, FL
167th DISTRICT 1937 – 1938 Ronald S. Horton Lake Worth
  1938 – 1939 Garland Powell Gainesville
  1939 – 1940 James A. Franklin, Jr. Fort Myers
  1940 – 1941 J. Chalmers Buchanan Jacksonville
  1941 – 1942 Fairfax Haskins Sebring
  1942 – 1943 G. T. Melton Lake City
  1943 – 1944 Harry M. Smith Winter Garden
  1944 – 1945 Walter J. Matherly Gainesville
  1945 – 1946 Fred M. Bultman Jacksonville
  1946 – 1947 Albert J. Geuger St. Petersburg
  1947 – 1948 Lawrence M. Hirsig Jacksonville
  1948 – 1949 Francis R. Bridges, Jr. Tallahassee
  1949 – 1950
L. W. Gratz
Gainesville
  DISTRICT 242    
  1950 – 1951 Leland W. Hiatt Chattahoochee
  1951 – 1952 James G. Spencer Palatka
  1952 – 1953 L. Price Hickman Live Oak
  1953 – 1954 Frank Snell Jacksonville
  1954 – 1955 Thomas L. Lloyd Pensacola
  1955 – 1956 C. R. Drummond Jacksonville Beach
  1956 – 1957 Albert Nelson Keystone Heights
  1957 – 1958
Henry W. Dew
Jacksonville
DISTRICT 694 1958 – 1959 J. C. Gissendaner Chattahoochee
  1959 – 1960 E. Robert Langley Jacksonville
  1960 – 1961 Homer A. Brinkley Tallahassee
  1961 – 1962 Frank M. Hancock Palatka
  1962 – 1963 William J. Hamrick Jacksonville
  1963 – 1964 Phillip A. Sargent Crescent City
  1964 – 1965 Raymond Dyson Jacksonville
  1964 – 1965 William J. Hamrick Jacksonville
  1965 – 1966 Sydney W. Andrews Tallahassee
  1966 – 1967 Edwin Peck Gainesville
  1967 – 1968 Joseph W. Whittlesey Jacksonville
  1968 – 1969 Harvey Cotton, Jr. Pensacola
  1969 – 1970 R. Gentry White St. Augustine
  1970 – 1971 E. Newton Roberts Fernandina Beach
  1971 – 1972 H. Wayman Parker Jacksonville
  1972 – 1973 William F. Wesanen Pensacola
  1973 – 1974 Paul A. Mori Jacksonville
  1974 – 1975 Randall P. Roberts Valparaiso
  1975 – 1976 Robert T. Shircliff Jacksonville
  1976 – 1977 Robert W. Webb Palatka
  1977 – 1978 William C. Smith Tallahassee
  1978 – 1979 Edwin B. Nelson Jacksonville
  1979 – 1980 Robert R. Feagin RC Jacksonville
  1980 – 1981
Gustave E. Johnson
Jacksonville
DISTRICT 697 1981 – 1982 E. Travis York, Jr. RC Gainesville
  1982 – 1983 Henry H. Beckwith RC Jacksonville
  1983 – 1984 Richard J. Anderson RC Gainesville
  1984 – 1985 Louis Gilbreath RC Ocala
  1985 – 1986 Wilford C. Lyon, Jr. RC Jacksonville
  1986 – 1987 William L. Jennings, Jr. RC New Smyrna Beach
  1987 – 1988 Jim Gorman RC Jacksonville
  1988 – 1989 William Lee Proctor RC St. Augustine
  1989 – 1990
Richard A. Brunning
RC DeLand
DISTRICT 6970 1990 – 1991 Stephen D. Melching RC Ponte Vedra Beach
  1991 – 1992 E. Robert Langley, III RC South Jacksonville
  1992 – 1993 Wilson Smith RC Mandarin Jacksonville
  1993 – 1994 Charles W. Larson, II RC Palatka
  1994 – 1995 William J. Moredock RC Arlington Jacksonville
  1995 – 1996 Jerome R. Mackoul RC West Jacksonville
  1996 – 1997 F. Wesley Eubank RC Gainesville
  1997 – 1998 William H. Hill RC Ponte Vedra Beach
  1998 – 1999 John C. Allen, Jr. RC Port Orange - South Daytona
  1999 – 2000 Walter L. Brock RC Orange Park
  2000 – 2001 David Harrill RC Jacksonville Oceanside
  2001 – 2002 Don Kanfer RC Four Townes/Orange City
  2002 – 2003 Thomas L. Grimes RC Jacksonville
  2003 – 2004 Ken Smallwood RC Orange Park
  2004 – 2005 J. Kenneth Baker RC West Jacksonville
  2005 – 2006 Shann Purinton RC Palatka
  2006 – 2007 D. Brent Williams RC Gainesville
  2007 – 2008 Cecil F. Gibson, III RC West Jacksonville
  2008 – 2009 Bill Griffin RC Daytona Beach West
  2009 – 2010 Dave Faraldo RC Orange Park
  2010 – 2011 Cynde Covington RC Southpoint
  2011 – 2012 Clint Dawkins RC West Jacksonville
  2012 – 2013 John Brunner RC Gainesville
  2013 – 2014 Art MacQueen RC Daytona Beach West
  2014 – 2015 Percy Rosenbloom RC Jacksonville
  2015 - 2016 Fred "Fel" Lee RC Jacksonville Oceanside