Select Page

Rotary districts came into existence in 1915. Our district boundaries and numbering system have changed several times since then. This is a listing of all of the past governors who have served our northeast Florida district. Note: Those listed with a RC prefix represent the related or member club, otherwise they are indicated by city.

Past District Governors

DISTRICTSERVICE DATESDISTRICT GOVERNORHOME CLUB
5th DISTRICT1915 – 1916Frank GlassMontgomery, AL
1916 – 1917Ralph D. QuisenberryMontgomery, AL
1917 – 1918Malcolm D. JonesMacon, GA
8th DISTRICT1918 – 1919John H. GrayJacksonville, FL
1919 – 1920Truman L. McGillSelma, AL
1920 – 1921Wilbur C. SmithAtlanta, GA
1921 – 1922John TurnerTampa. FL
39th DISTRICT1922 – 1923Porter PierpointSavannah, GA
1923 – 1924S. Kendrick GuernseyJacksonville, FL
1924 – 1925William C. LanierOrlando, FL
1925 – 1926John B. OrrMiami, FL
1926 – 1927John SheffieldAmericus, GA
1927 – 1928Robertson T. ArnoldJacksonville, FL
1928 – 1929Harry T. RootTampa. FL
1929 – 1930Howard W. SelbyWest Palm Beach
1930 – 1931F. Irvin HolmesFort Myers, FL
1931 – 1932Joseph S. DiverJacksonville, FL
1932 – 1933Charles A. MayesPensacola, FL
1933 – 1934Ed. R. BentleyLakeland, FL
1934 – 1935Earl G. ThatcherVero Beach, FL
1935 – 1936Alfred P. MarshallClearwater, FL
1936 – 1937Millard D. DavidsonMarianna, FL
167th DISTRICT1937 – 1938Ronald S. HortonLake Worth
1938 – 1939Garland PowellGainesville
1939 – 1940James A. Franklin, Jr.Fort Myers
1940 – 1941J. Chalmers BuchananJacksonville
1941 – 1942Fairfax HaskinsSebring
1942 – 1943G. T. MeltonLake City
1943 – 1944Harry M. SmithWinter Garden
1944 – 1945Walter J. MatherlyGainesville
1945 – 1946Fred M. BultmanJacksonville
1946 – 1947Albert J. GeugerSt. Petersburg
1947 – 1948Lawrence M. HirsigJacksonville
1948 – 1949Francis R. Bridges, Jr.Tallahassee
1949 – 1950L. W. GratzGainesville
DISTRICT 2421950 – 1951Leland W. HiattChattahoochee
1951 – 1952James G. SpencerPalatka
1952 – 1953L. Price HickmanLive Oak
1953 – 1954Frank SnellJacksonville
1954 – 1955Thomas L. LloydPensacola
1955 – 1956C. R. DrummondJacksonville Beach
1956 – 1957Albert NelsonKeystone Heights
1957 – 1958Henry W. DewJacksonville
DISTRICT 6941958 – 1959J. C. GissendanerChattahoochee
1959 – 1960E. Robert LangleyJacksonville
1960 – 1961Homer A. BrinkleyTallahassee
1961 – 1962Frank M. HancockPalatka
1962 – 1963William J. HamrickJacksonville
1963 – 1964Phillip A. SargentCrescent City
1964 – 1965Raymond DysonJacksonville
1964 – 1965William J. HamrickJacksonville
1965 – 1966Sydney W. AndrewsTallahassee
1966 – 1967Edwin PeckGainesville
1967 – 1968Joseph W. WhittleseyJacksonville
1968 – 1969Harvey Cotton, Jr.Pensacola
1969 – 1970R. Gentry WhiteSt. Augustine
1970 – 1971E. Newton RobertsFernandina Beach
1971 – 1972H. Wayman ParkerJacksonville
1972 – 1973William F. WesanenPensacola
1973 – 1974Paul A. MoriJacksonville
1974 – 1975Randall P. RobertsValparaiso
1975 – 1976Robert T. ShircliffJacksonville
1976 – 1977Robert W. WebbPalatka
1977 – 1978William C. SmithTallahassee
1978 – 1979Edwin B. NelsonJacksonville
1979 – 1980Robert R. FeaginRC Jacksonville
1980 – 1981Gustave E. JohnsonJacksonville
DISTRICT 6941981 – 1982E. Travis York, Jr.RC Gainesville
1982 – 1983Henry H. BeckwithRC Jacksonville
1983 – 1984Richard J. AndersonRC Gainesville
1984 – 1985Louis GilbreathRC Ocala
1985 – 1986Wilford C. Lyon, Jr.RC Jacksonville
1986 – 1987William L. Jennings, Jr.RC New Smyrna Beach
1987 – 1988Jim GormanRC Jacksonville
1988 – 1989William Lee ProctorRC St. Augustine
1989 – 1990Richard A. BrunningRC DeLand
DISTRICT 69701990 – 1991Stephen D. MelchingRC Ponte Vedra Beach
1991 – 1992E. Robert Langley, IIIRC South Jacksonville
1992 – 1993Wilson SmithRC Mandarin Jacksonville
1993 – 1994Charles W. Larson, IIRC Palatka
1994 – 1995William J. MoredockRC Arlington Jacksonville
1995 – 1996Jerome R. MackoulRC West Jacksonville
1996 – 1997F. Wesley EubankRC Gainesville
1997 – 1998William H. HillRC Ponte Vedra Beach
1998 – 1999John C. Allen, Jr.RC Port Orange - South Daytona
1999 – 2000Walter L. BrockRC Orange Park
2000 – 2001David HarrillRC Jacksonville Oceanside
2001 – 2002Don KanferRC Four Townes/Orange City
2002 – 2003Thomas L. GrimesRC Jacksonville
2003 – 2004Ken SmallwoodRC Orange Park
2004 – 2005J. Kenneth BakerRC West Jacksonville
2005 – 2006Shann PurintonRC Palatka
2006 – 2007D. Brent WilliamsRC Gainesville
2007 – 2008Cecil F. Gibson, IIIRC West Jacksonville
2008 – 2009Bill GriffinRC Daytona Beach West
2009 – 2010Dave FaraldoRC Orange Park
2010 – 2011Cynde CovingtonRC Southpoint
2011 – 2012Clint DawkinsRC West Jacksonville
2012 – 2013John BrunnerRC Gainesville
2013 – 2014Art MacQueenRC Daytona Beach West
2014 – 2015Percy RosenbloomRC Jacksonville
2015 – 2016Fred "Fel" LeeRC Jacksonville Oceanside
2016 – 2017Marshall ButlerRC West Jacksonville
2017 – 2018Brent CoatesRC Palatka Sunrise
2018 - 2019Jeanette LoftusRC Flagler County